Odkryj, jak wydobyć skręt włosów i naucz się tajników pielęgnacji włosów kręconych. Już wkrótce możesz przekonać się, że dbanie o kręcone włosy wcale nie jest trudne – wystarczy poznać kilka przydatnych wskazówek!

Pięknie ułożone kręcone lub falowane włosy to marzenie wielu kobiet. Często jednak nawet gdy kosmyki mają tendencję do skrętu, niedopasowana pielęgnacja ukrywa ich potencjał. Jeśli więc podejrzewasz, że Twoje włosy chcą się kręcić, najwyższa pora to sprawdzić i dać im szansę na prawdziwą metamorofozę! Czytaj dalej, a dowiesz się, jak wydobyć skręt włosów i zadbać o swoje loki. 

Po czym poznać, że włosy chcą się kręcić?

Wprawne oko szybko wychwyci, czy włosy chcą się kręcić. Ale z początku tak subtelne szczegóły mogą łatwo umknąć. Na co zatem zwrócić uwagę? Co powinno przekonać Cię, że Twoje włosy chcą się kręcić?

Oto kilka znaków, które sugerują, że włosy mają tendencję do skrętu:

 • podwijanie – podczas suszenia włosy zaczynają samoistnie się podwijać lub lekko falować,
 • podatność na wilgoć – włosy są bardzo wrażliwe na poziom wilgoci w powietrzu i w deszczowe dni szczególnie ciężko jest utrzymać je w ryzach,
 • skłonność do puchu – kręcone włosy mają tendencję do puszenia się, szczególnie kiedy są traktowane tak jak włosy proste (na przykład rozczesywane grzebieniem na sucho),
 • trudność z uzyskaniem efektu tafli – włosy skłonne do skrętu nawet po zastosowaniu najwyższej temperatury prostownicy nie wyglądają jak idealna tafla (bardzo szybko pojawiają się pojedyncze odstające włoski, a później poszczególne pasma zaczynają falować).

Jakie są rodzaje naturalnego skrętu włosów?

Wyróżnia się kilka rodzajów naturalnego skrętu włosów, a ich klasyfikacja odbywa się na podstawie kształtu i struktury. Wymienia się cztery rodzaje skrętu:

 1. Proste włosy – to włosy gładkie, często pozbawione objętości. Nie mają naturalnego skrętu i są oporne na kręcenie (nawet przy użyciu lokówki).
 2. Włosy falowane – te włosy wahają się od cienkich i luźnych fal, aż po grube i mocniej skręcone. Są bardziej podatne na utratę wilgoci niż włosy proste, łatwiej też u nich o puch.
 3. Włosy kręcone – mają wyraźny skręt, który przypomina kształt litery „S”. Mocniejszy typ skrętu wiąże się na ogół z wyraźnie zdefiniowanymi, gęstymi lokami. Taki rodzaj włosów jest skłonny do utraty wilgoci i powstawania puchu.
 4. Włosy afro – inaczej nazywane włosami supełkowymi. To typ bardzo drobnego i ciasnego skrętu, który kształtem nasuwa skojarzenie z supełkami, które biegną już od nasady. 

Stylizacja włosów kręconych – jak wydobyć skręt włosów?

Wydobywanie skrętu to odkrywanie naturalnych skłonności włosów do tworzenia loków. Dzięki użyciu odpowiednich technik i wzmocnienia efektu kosmetykami, możesz uzyskać wyrazistą i pełną objętości fryzurę, która utrzyma się przez cały dzień w niezmienionej formie. Poniżej znajduje się kilka przydatnych technik, dzięki którym dowiesz się, jak wydobyć skręt włosów.

Ugniatanie pasm włosów ze stylizatorem

Już sama nazwa zdradza bardzo wiele. Po umyciu włosów i nałożeniu odżywki bez spłukiwania, delikatnie je osusz. Następnie nałóż piankę lub żel do stylizacji. Pochyl głowę do przodu i zacznij ugniatać włosy w kierunku skóry. Na koniec zaaplikuj pielęgnujący olejek, dzięki któremu loki staną się miękkie i przyjemne w dotyku.

Twist – loki z warkoczy

Metodę twist out uwielbiają miłośniczki zaplatania włosów. Technika polega bowiem na podzieleniu wilgotnych włosów na mniejsze sekcje i skręcaniu ich – najpierw wokół własnej osi, a później w warkocze. Im pojedynczy warkocz będzie cieńszy, tym skręt wyjdzie mocniejszy. Pozostaw włosy do całkowitego wyschnięcia, a później rozpleć je. Twoim oczom ukaże się dobrze zdefiniowany skręt.

Plopping – metoda wydobywania skrętu z wykorzystaniem koszulki

Plopping to nic innego jak zawinięcie włosów w koszulkę z bawełny. Po umyciu włosów nałóż na ich całą długość ulubiony stylizator, a później umieść mokre kosmyki na środku koszulki. Zawiń ją tak, by całe włosy były okryte materiałem. Całość zawiąż na głowie i pozostaw na kilkanaście minut. Następnie zdejmij koszulkę z włosów i dosusz je z pomocą dyfuzora.

Pielęgnacja włosów kręconych – przydatne wskazówki dla włosów kręconych i falowanych

 1. Stosuj metodę OMO (odżywka – mycie – odżywka). Na początek zwilż włosy, a później zaaplikuj odżywkę. Następnie umyj je łagodnym szamponem, a na koniec ponownie nałóż odżywkę do włosów. To sposób na zapewnienie lokom dużej ilości nawilżenia i uchronienie ich przed przesuszeniem.
 2. Sięgaj po produkty bogate w aloes, masło shea, pantenol oraz oleje (takie jak jojoba, kokosowy i awokado), które nie tylko odżywią włosy, ale też skutecznie je dociążą. 
 3. Gdy aplikujesz odżywki podczas mycia, wczesuj je grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Nigdy jednak nie czesz suchych włosów – możesz wtedy naruszyć skręt loków.
 4. Unikaj gorącego powietrza. Znacznie lepiej sprawdzi się chłodniejszy nawiew suszarki w połączeniu z dyfuzorem.
 5. Zabezpiecz włosy w trakcie snu – szczególnie, jeśli lubisz spać na plecach, a w ciągu nocy często zmieniasz pozycję. Owinięcie głowy chustą lub spanie w specjalnym czepku pomoże ochronić loki i zapobiegnie tarciu włosów o poduszkę.

Z początku kwestia tego, jak wydobyć skręt włosów, może wydawać się bardzo skomplikowana. Wypróbuj jednak różne techniki i produkty, a przekonasz się, że z każdym kolejnym podejściem nabierasz wprawy. Zacznij swoją przygodę z pielęgnacją i stylizacją włosów kręconych, a wkrótce będziesz mogła z dumą obserwować swoje miękkie, zdrowe i błyszczące pasma!

Klaudia (16)

Mistrzyni makijażu i najnowszych trendów w beauty. Klaudia ma niesamowitą zdolność do przekształcania każdego looku w dzieło sztuki. Jej pasją jest eksplorowanie nowych produktów i technik makijażowych, a jej recenzje są nie tylko szczere, ale też niezwykle pomocne. Klaudia jest zawsze na bieżąco z najnowszymi trendami i chętnie dzieli się swoją wiedzą, pomagając czytelnikom znaleźć ich idealny styl.