Demakijaż jest bardzo ważnym etapem codziennej pielęgnacji. Dzięki niemu z twarzy pozbywamy się nie tylko kosmetyków do makijażu, ale również wcześniej nałożonych kosmetyków, kurzu, nadmiaru sebum oraz innych zanieczyszczeń. Wybór kosmetyków do demakijażu jest ogromny. Nie bez znaczenia są także metody ich stosowania. Podpowiadamy, w jaki sposób i czym zmywać makijaż, by olśniewać nie tylko make-upem, ale i zdrową cerą. 

Czym zmywać makijaż wodoodporny

Kosmetyki wodoodporne swoją popularność zawdzięczają temu, że pozostają na właściwym miejscu przez wiele godzin, nawet podczas deszczu, upału, na basenie czy na wielogodzinnej imprezie. Kiedy jednak trzeba je skutecznie zmyć z twarzy, wciąż stawiają opór i nie wystarcza zwykłe mleczko do demakijażu czy płyn. Najlepiej sięgnąć po kosmetyki, które gwarantują skuteczny demakijaż twarzy i oczu umalowanych kosmetykami wodoodpornymi. Ich zadaniem jest rozpuszczenie makijażu, który jest wyjątkowo trwały i napigmentowany, a dopiero potem oczyszczenie cery z jego pozostałości i innych zabrudzeń. W tym przypadku sprawdzi się najlepiej dwufazowy płyn do demakijażu. Z łatwością poznasz go wśród innych kosmetyków – składa się z dwóch wyraźnych faz, czyli warstw, które są od siebie oddzielone jak olej oddziela się od wody. Tłusta warstwa usuwa ciężki makijaż wodoodporny, a ta podobna do wody, oczyszcza cerę z jego pozostałości. Czym zmywać makijaż wodoodporny, gdy wciąż szukamy alternatywy? Inna opcja to tłuste masło do demakijażu, balsam czy olejek do demakijażu, które opatrzone są informacją, że pozwolą prawidłowo zmywać makijaż wykonany kosmetykami wodoodpornymi. 

Micele – tajemnica płynów micelarnych do demakijażu 

Wiele pań na pytanie o to, czym zmywać makijaż odpowie bez zastanowienia: płynem micelarnym! Demakijaż przy wykorzystaniu tego specyficznego kosmetyku ma swoich zwolenników przede wszystkim dlatego, że doskonale łączy oczyszczanie z delikatnością. Zawarte w nim mikroskopijne cząsteczki – micele, działają na dwa sposoby. Zewnętrzna warstwa przyciąga wodę, a w zamian odsuwa tłuszcze i zanieczyszczenia, a wewnętrzna łączy się z nimi, jak magnes przyciągając i rozpuszczając je. Płyny micelarne są więc doskonałym kosmetykiem do demakijażu dla osób, które nie lubią lub też nie mogą korzystać z oczyszczania cery cięższymi, tłustymi formułami jakie mają mleczka do demakijażu, olejki czy płyny dwufazowe. Działanie miceli sprawia, że sprawdzają się zarówno w przypadku demakijażu cery tłustej, mieszanej, suchej, wrażliwej a nawet atopowej czy z niedoskonałościami. Płyn micelarny umieszcza się na waciku, przykłada do skóry i chwilkę czeka – nie trzeba (a nawet nie należy) pocierać twarzy, wystarczy zaczekać, aż kosmetyk przyciągnie do wacika i rozpuści zanieczyszczenia.

Olejek do demakijażu a może naturalny olej

Osoby śledzące urodowe influenserki na Instagramie, TikToku czy YouTube wiedzą też, że jedną z popularnych metod demakijażu bez użycia kosmetyków jest zmywanie makijażu ze skóry za pomocą naturalnych, pozbawionych dodatków olejów, takich jak olej arganowy, kokosowy czy oliwa z oliwek. Także kosmetyki do demakijażu o olejowej formule podbiły serca wielu pań, dzięki swojej skuteczności. To skuteczny sposób szczególnie wtedy, gdy musimy zmyć mocny a nawet wodoodporny makijaż. Olej rozpuszcza makijaż. By tak się stało należy nałożyć go na skórę, wykonać delikatny masaż, a następnie usunąć olej wacikiem, chusteczką czy płatkiem kosmetycznym. Na koniec, by uniknąć zapchania porów skóry, trzeba oczywiście umyć twarz kosmetykiem do mycia twarzy, żelem lub mydełkiem i stonizować cerę. Z pewnością te metody nie są jednak odpowiedzią na to, czym zmywać makijaż na co dzień w przypadku cery problematycznej, skłonnej do reakcji alergicznych, podrażnień czy zapychania porów.

Czym zmywać makijaż bez kosmetyków do demakijażu

Fraza „czym zmywać makijaż bez kosmetyków” zaskakująco często wpisywana jest w okna wyszukiwarek internetowych. A jak brzmi odpowiedź? W sytuacji awaryjnej, nie mając pod ręką kosmetyków do demakijażu oczu i twarzy można skorzystać z kremu do twarzy, który mamy akurat w kosmetyczce. Lekki, nawilżający kosmetyk wmasowany w skórę, tak jak w przypadku olejów, należy usunąć delikatnie, a później umyć twarz. Cięższy, bardziej odżywczy, tłusty krem do twarzy lub balsam do ciała także sprawdzi się w roli alternatywnego kosmetyku do demakijażu – łatwiej rozpuści i zmyje kosmetyki na skóry twarzy, ale trudniej będzie go z niej usunąć. Jeśli zdarzy się tak, że nie będziesz miała kosmetyków do demakijażu lub warunków, by ich właściwie użyć, nie rezygnuj z oczyszczenia twarzy! 

A gdyby pominąć demakijaż twarzy…

Prawidłowy demakijaż zajmuje ledwie chwilę, a borykanie się z następstwami niedokładnego oczyszczania twarzy jest znacznie dłuższe, bardziej skomplikowane i zdecydowanie bardziej kosztowne. Niestety, pominięty podczas codziennej pielęgnacyjnej rutyny demakijaż z pewnością negatywnie odbije się na kondycji cery. Podobnie stanie się, gdy będziemy wykonywać go niepoprawnie lub przy użyciu źle dobranych, nieskutecznych lub niskiej jakości kosmetyków. Nawet jednorazowe zaniedbanie może skutkować pojawieniem się wyprysków, zapchaniem porów, utworzeniem zaskórników, zaburzyć gospodarkę hydrolipidową, doprowadzić do przetłuszczenia czy przesuszenia cery. Nie tylko więc warto, ale po prostu trzeba pamiętać o demakijażu.

Klaudia (16)

Mistrzyni makijażu i najnowszych trendów w beauty. Klaudia ma niesamowitą zdolność do przekształcania każdego looku w dzieło sztuki. Jej pasją jest eksplorowanie nowych produktów i technik makijażowych, a jej recenzje są nie tylko szczere, ale też niezwykle pomocne. Klaudia jest zawsze na bieżąco z najnowszymi trendami i chętnie dzieli się swoją wiedzą, pomagając czytelnikom znaleźć ich idealny styl.