Włosy można bardzo łatwo zniszczyć. Przyczynia się do tego gorące powietrze suszarki, zbyt częste farbowanie czy używanie lokówki. Chcąc dowiedzieć się, jak uratować spalone włosy, warto skorzystać z porad zawartych w naszym poradniku. 

Częste używanie suszarki do włosów, prostownicy, lokówki czy farbowanie, mogą zniszczyć kosmyki. Jak uratować spalone włosy i czy w ogóle da się to zrobić? Przekonaj się, czytając poniższy artykuł!

Po czym poznać zniszczone włosy?

Spalone włosy to takie, które zniszczono bezpowrotnie na skutek nieodpowiednio przeprowadzanych zabiegów fryzjerskich. Ich struktura została poważnie uszkodzona z uwagi na degradację sporej ilości mostków dwusiarczkowych stanowiących najważniejszy składnik keratyny. Łuski przestają się domykać, z uwagi na co nie zatrzymują wody i nie chronią łodygi przed oddziaływaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Włosy są spalone, mogą zacząć intensywnie wypadać. Ich kolor może samoistnie ulec zmianie, i to najczęściej w nieoczekiwany sposób. Tracą też sprężystość i blask. Jak wyglądają spalone i zniszczone włosy?

Uszkodzone od prostownicy czy lokówki kosmyki można poznać po tym, że:

 • silnie się puszą,
 • sprawiają problemy podczas próby ich układania,
 • są szorstkie albo suche w dotyku,
 • przypominają siano, są matowe i wyglądają nieestetycznie,
 • mają rozdwajające się końcówki,
 • po potarciu o siebie wydają nieprzyjemny dźwięk,
 • wyglądają inaczej – mają jasne końce,
 • łatwo się kruszą. 

Wynika to z faktu, że spalone włosy po rozjaśnianiu albo innych zabiegach fryzjerskich tracą naturalną strukturę i stają się bardzo słabe. 

Jak uratować spalone włosy? 

Skoro już wiemy, jak wyglądają spalone włosy, należy dowiedzieć się, co da się zrobić dla poprawy ich stanu. Po pierwsze należy wdrożyć właściwą pielęgnację. Spalone włosy wymagają rzadszego mycia. Jak uratować spalone włosy? Wystarczy zrobić to co 2-3 dni z użyciem delikatnego szamponu do zniszczonych i cienkich kosmyków. Po każdorazowym myciu niezbędne będzie nałożenie odżywki albo maski – do ratowania spalonych włosów najlepiej sprawdzają się te nawilżające i regenerujące, zawierające witaminę B5 i proteiny. 

Pasma należy ostrożnie rozczesywać, unikając przy tym szarpania, żeby nie spowodować ich kruszenia i łamania. Na koniec warto nałożyć na włosy spray termoochronny. Aby je nawilżyć i zregenerować, można również użyć odrobiny odpowiednio dobranego oleju. Może to być nawet zwykła oliwa z oliwek. 

Kolejnym krokiem powinno być zrezygnowanie na pewien czas ze stosowania narzędzi do stylizacji, w których wykorzystywana jest wysoka temperatura. Dobrze jest również zaprzestać rozjaśniania czy farbowania. 

Jak zregenerować spalone włosy? 

Czy włosy spalone prostownicą albo innymi zabiegami da się w ogóle zregenerować? Niestety, nie da się uratować całkowicie zniszczonej struktury kosmyków, jednakże możliwe jest ich wzmocnienie i poprawienie wyglądu. Zwykle jednak, aby mieć znowu piękne włosy, trzeba długo poczekać – aż najzwyczajniej odrosną. Istnieją jednak nawet domowe sposoby na to, jak uratować spalone włosy: 

 • Olejowanie kosmyków: nakładanie oraz pozostawianie na nich oleju minimum pół godziny. Najlepiej wybierać olejki z zawartością tłuszczy nasyconych (masło Shea, olej kokosowy i palmowy). Można nakładać je na suche włosy, ale najlepiej z dodatkiem maski,
 • Używanie kosmetyków nawilżających i zwiększających elastyczność kosmyków: dzięki czemu zmniejszymy ich kruchość i łamliwość. Są to głównie odżywki z olejem kokosowym, jedwabiem czy hydrolizowaną keratyną, które potrafią wniknąć głęboko w strukturę włosów,
 • Używanie kuracji typu plex (jak np. olaplex): są to profesjonalne zabiegi regeneracyjne. Mają za zadanie odbudować mostki dwusiarczkowe, a więc i keratynę. Przeprowadza się je w salonach fryzjerskich podczas farbowania albo niezależnie od niego,
 • Dostarczanie kosmykom protein: ich zadaniem jest uzupełnienie powstałych mikroubytków. Mimo iż niektóre rodzaje włosów mogą się puszyć po maskach i odżywkach proteinowych, warto ich używać chociaż raz na jakiś czas. Pomagają bowiem wzmacniać pasma i je wygładzić
 • Spalone końcówki należy ściąć: zwykle i tak prezentują się źle, rozdwajają się, są szorstkie i jasne. Spalone włosy u nasady to już większy problem. Obcięcie ich zwykle nie jest możliwe, zatem należy możliwie najskuteczniej zadbać o to, aby uszkodzenia nie uległy powiększeniu, zabezpieczać kosmyki przed działaniem czynników szkodliwych i stosować kosmetyki regenerujące.

Podsumowując, jest wiele sposobów na to, jak uratować spalone włosy. Należy przede wszystkim wdrożyć właściwe sposoby pielęgnacji. Dobrym pomysłem będzie również zrezygnowanie na pewien czas z zabiegów fryzjerskich, takich jak farbowanie, prostowanie czy trwała ondulacja. 

Klaudia (16)

Mistrzyni makijażu i najnowszych trendów w beauty. Klaudia ma niesamowitą zdolność do przekształcania każdego looku w dzieło sztuki. Jej pasją jest eksplorowanie nowych produktów i technik makijażowych, a jej recenzje są nie tylko szczere, ale też niezwykle pomocne. Klaudia jest zawsze na bieżąco z najnowszymi trendami i chętnie dzieli się swoją wiedzą, pomagając czytelnikom znaleźć ich idealny styl.