Jak wyprostować włosy bez prostownicy? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Fryzjerzy najczęściej doradzają prostowanie włosów na grubej szczotce. Jak to zrobić i jakie są inne sposoby na proste i gładkie włosy? Dowiedz się!

Moda na proste pasma włosów panowała już w latach 70-tych XX w., jednak era na prostowanie włosów na stałe rozpoczęła się ok. 2000 r. Niestety, nie zawsze ma się dostęp do odpowiednich urządzeń fryzjerskich. Co wtedy zrobić? Jak wyprostować włosy bez prostownicy tak, żeby były nie tylko proste, ale też gładkie i ułożone? Okazuje się, że jest na to kilka sposobów!

Jak wyprostować włosy bez prostownicy – szczotka i suszarka

Najlepsze efekty, najbardziej zbliżone do zabiegu z użyciem prostownicy, daje prostowanie włosów za pomocą grubej, okrągłej szczotki i suszarki. Jak to zrobić? Włosy powinny być wilgotne, osuszone jedynie ręcznikiem. Następnie należy podzielić je na pasma i każdy kosmyk osobno naciągać na szczotkę, jednocześnie kierując na niego strumień powietrza z suszarki. Niezwykle istotne jest suszenie pasm z góry na dół. Jako że wysoka temperatura nie tylko niszczy włosy, ale zazwyczaj także je puszy, to rekomenduje się suszenie włosów chłodnym powietrzem. Jeśli chodzi o szczotkę, to przy odpowiednim tempie pracy dobre rezultaty uzyska się także na zwykłym, płaskim modelu. Ważne, aby nie doprowadzić do zbyt szybkiego kręcenia się schnących włosów. W tym celu podczas suszenia na szczotce można je np. zwilżać mgiełką wody.

Prostowanie włosów na dużych wałkach

Najprostszym pomysłem na to, jak wyprostować włosy bez prostownicy, są klasyczne wałki. Rezultaty są identyczne, jak te uzyskane przy pomocy suszenia na okrągłej szczotce. Po umyciu i wstępnym osuszeniu ręcznikiem, jeszcze wilgotne włosy wystarczy dokładnie nawinąć na jak najgrubsze wałki. Chcąc przyspieszyć proces suszenia, można wspomagać się suszarką, jednak najlepiej jest zostawić włosy do samodzielnego wyschnięcia. Ta metoda działa głównie w przypadku cienkich i mocno lokowanych kosmyków. Po rozwinięciu wałków włosy powinny być widocznie prostsze i gładsze. Dla optymalnego efektu warto utrwalić je olejkiem wygładzającym albo odżywką w sprayu, która go zawiera.

Jak wyprostować włosy bez prostownicy? Folia aluminiowa

Jak wyprostować włosy bez prostownicy, wykorzystując typowo domowe sposoby? Istnieje kilka sposobów na to, jak uzyskać gładkie, wyprostowane włosy bez użycia prostownicy. Już na początku dobrze jest użyć szamponu wygładzającego, który przygotuje pasma do późniejszego zabiegu. Sprawdzają się też stosowane po myciu maski wygładzające. Chcąc dodatkowo wystylizować włosy bez prostownicy i suszarki, można ujarzmić je za pomocą folii aluminiowej. Umyte i zupełnie suche włosy rozdziela się na pojedyncze, niewielkie pasma i nawija na klasycznej wielkości wałki. Każdy kosmyk na wałku należy następnie owinąć folią aluminiową i zostawić na kilka godzin. Po rozwinięciu włosy powinny być wyraźnie prostsze. Jeśli natomiast włosy mają tendencję do puszenia, przeciąganie folią aluminiową po pojedynczych pasmach suchych włosów pozwoli doskonale je wygładzić, dając efekt lśniących, lejących się kosmyków.

Jak wyprostować włosy bez prostownicy? Kosmetyki

W drogeriach dostępne są liczna kosmetyki do prostowania włosów. Odpowiednie szampony i odżywki, a także płukanki i maseczki to wsparcie w ułożeniu pożądanej fryzury. Co prawda, nie dają one oszałamiających efektów, lecz hamują kręcenie i puszenie się lekko falowanych włosów, a te mocno kręcone częściowo rozprostowują i dobrze kondycjonują. Niestety, niektóre składniki kupowanych kosmetyków mogą obciążać włosy i czynić je jeszcze mniej zdyscyplinowanymi. Warto więc poznać naturalne sposoby na gładkie i proste włosy. Jakie naturalne preparaty zastąpią kosmetyki prostujące ze sklepu?

Jak wyprostować włosy w domu – płukanki i olejowanie

A jak wyprostować włosy bez prostownicy, ale przy pomocy samodzielnie stworzonych preparatów? Jedną z najskuteczniejszych metod pielęgnacji włosów w domu są płukanki. Rozprostowują loki, wzmacniają i doskonale wygładzają włosy. Świetnie sprawdza się do tego np. szałwia. Pięć łyżek suszu parzonego przez 10-15 minut to recepta na płukankę, której nie trzeba spłukiwać, a włosy można po niej od razu wysuszyć. Działa prostująco, przeciwłupieżowo i koloryzująco, gdyż atrakcyjnie pogłębia ciemny odcień. Płukać włosy można też porcją wody połączoną z dwiema porcjami mleka. Taką miksturę należy spłukać, więc włosy spryskuje się wodą z mlekiem na kilkanaście minut przed ich myciem. Podobnie można wykorzystać skrobię lub mąkę ziemniaczaną. Poza płukanką, nadają się one także do przyrządzenia maski wygładzającej i prostującej.

Chcąc mieć proste włosy, warto też zdecydować się na ich olejowanie. Odpowiednio dobrane oleje zwiększają ciężar pasm, ograniczając ich lokowanie i falowanie. Do zabiegów tego typu sprawdza się głównie olej arganowy, kokosowy, makadamia, a nawet zwykła oliwa z oliwek. Systematyczne olejowanie włosów wygładza je, a do tego nawilża, odżywia, wzmacnia i nabłyszcza. Istnieją różne szkoły olejowania włosów. Można moczyć je w wodzie z dodatkiem oleju, rozsmarowywać olej na uprzednio użytą maskę lub odżywkę, ale też tworzyć miksturę z oleju, wody i serum, a następnie nakładać ją na włosy na kilkadziesiąt minut. Ostatecznie należy spłukać mieszankę i rozczesać włosy.

Jak wyprostować włosy za pomocą laminacji?

Zaskakująco skutecznym domowym sposobem na proste włosy jest ich laminowanie. Podstawą wykorzystywanej do tego mieszanki jest żelatyna. Najczęściej łączy się ją z olejem roślinnym, czasem z miodem, octem jabłkowym. Nakładana na całej długości włosów substancja laminująca tworzy warstwę ochronną, dzięki której pasma są nabłyszczone, gładkie i odżywione. Istnieje kilka przepisów na idealny preparat do laminowania włosów w domu, ale każdy z nich daje satysfakcjonujące efekty. Po nałożeniu na włosy żelatyny, zawarte w niej aminokwasy wnikają głęboko w strukturę włosa, co wzmacnia kosmyki, regeneruje je, poprawia ich wygląd i ułatwia późniejszą stylizację.

Jak prostować włosy bez prostownicy i bezpiecznie?

Warto zadbać o wiedzę nie tylko, jak wyprostować włosy bez prostownicy, ale też jak zrobić to bezpiecznie. Bez względu na to, jak prostowane są włosy, warto pamiętać o zamknięciu ich łusek. Można nabyć kosmetyki w sklepie lub przyrządzić ich domowe odpowiedniki. Nakładane po umyciu włosów, a przed dalszą stylizacją, zamykają łuski i chronią włosy podczas prostowania. Po zakończeniu zabiegu dobrze jest utrwalić efekt właściwym olejkiem. Kosmetyki do włosów prostowanych zwykle zwierają już olejki które dodatkowo regenerują i nawilżają włosy, a przy tym ograniczają ich puszenie, podkreślając finalną fryzurę. Istnieją też trwałe sposoby na proste włosy. Keratynowe prostowanie włosów i nanoplastia to profesjonalne zabiegi, które na długi czas pozwolą zapomnieć o prostownicy.

Klaudia (16)

Mistrzyni makijażu i najnowszych trendów w beauty. Klaudia ma niesamowitą zdolność do przekształcania każdego looku w dzieło sztuki. Jej pasją jest eksplorowanie nowych produktów i technik makijażowych, a jej recenzje są nie tylko szczere, ale też niezwykle pomocne. Klaudia jest zawsze na bieżąco z najnowszymi trendami i chętnie dzieli się swoją wiedzą, pomagając czytelnikom znaleźć ich idealny styl.