Skóra pod oczami jest wyjątkowo wrażliwa i delikatna. Cienie i worki pod oczami są częstym problemem zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zapoznaj się z przyczynami kłopotów ze skórą wokół oczu i poszukaj z nami odpowiedzi na pytanie „Co na worki pod oczami?”.

Problem worków pod oczami dotyczy znacznej części społeczeństwa. Na cienie pod oczami skarżą się nawet nastolatki. Przyczyny powstawania kłopotów ze skórą w okolicach oczu szukać można zarówno w stylu życia jak i złej diecie, czy też procesie starzenia się skóry. Lekarze medycyny estetycznej, kosmetolodzy i kosmetyczki, którym pacjenci od lat zadają pytanie „Co na worki pod oczami?” dokładają wielu starań, aby u swoich pacjentów zmniejszyć widoczność worków i obrzęku pod oczami. 

Przyczyny powstawania worków pod oczami

Obrzęki pod oczami powstawać mogą z bardzo wielu różnych powodów. Widoczność worków pod oczami wpływa bardzo niekorzystnie na estetykę twarzy. Co na worki pod oczami zastosować, aby oprawić swój wygląd i poczuć się lepiej? Na delikatną skórę wokół oczu negatywny wpływ mają zarówno czynniki wewnętrzne jak i zewnętrzne, które podzielić można na kilka kategorii.

Starzenie się skóry

Proces ten rozpoczyna się już ok. 25 roku życia. Elastyczność skóry spada, staje się ona cieńsza i słabiej napięta. Jest to spowodowane tym, że wraz z wiekiem spada w niej zawartość kolagenu i elastyny, co powoduje utratę jędrności skóry. Zmniejszenie się produkcji kolagenu ma znaczący wpływ na powstawanie worków pod oczami. Wraz z wiekiem wokół oczu pojawiają się zmarszczki, utrwalane latami naszą mimiką. Zmarszczki mimiczne w połączeniu z widocznymi workami nadają twarzy zmęczony wygląd i dodają jej lat. 

Nieodpowiednia dieta przyczyną worków pod oczami

W pielęgnacji skóry ważne jest to, co jemy i pijemy. Zbyt słabe nawodnienie organizmu, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, nadużywanie produktów wysoko przetworzonych, nadmiar soli w potrawach – wszystko to ma wpływ na problem worków i cieni. Chcąc pozbyć się worków pod oczami, należy zadbać o zdrową, zbilansowaną i korzystną dla skóry dietę. Jeśli będzie bogata w owoce i warzywa, nabiał i chude mięso, skóra wokół oczu z pewnością się za to odwdzięczy. 

Styl życia też ma wpływ na worki pod oczami

Stres, zbyt mała ilość snu, kofeina stosowana jako środek pobudzający, nawyki powodujące zatrzymywanie wody w organizmie sprawiają, że worki pod oczami pojawiają się już w młodym wieku. Nieodpowiednim trybem życia można przyczynić się do trwałej deformacji dolnej powieki i powstania permanentnej opuchlizny pod oczami. 

Choroby wpływające na wygląd skóry i powstawanie obrzęków

Opuchlizna zazwyczaj powstaje poprzez nadmiar wody w organizmie i zaburzenia w przepływie limfy. Jeśli nieskutecznie przez dłuższy czas walczymy z workami pod oczami, warto skonsultować się z lekarzem. Może to być objaw cukrzycy, niedoczynności tarczycy, chorób układu krążenia albo problemów z nerkami. Wówczas, aby zlikwidować worki pod oczami, należy najpierw zająć się ich przyczyną, jaką jest stan chorobowy, W tym przypadku opuchnięta powieka to tak naprawdę najmniejszy problem. 

Co na worki pod oczami? Profesjonalne i domowe sposoby na worki i cienie pod oczami

W walce z workami pod oczami pomóc może zarówno domowa pielęgnacja powiek dolnych, jak i odpowiednie kremy pod oczy, czy w końcu zabiegi medycyny estetycznej. Skuteczne sposoby znały już nasze babcie, które wiedziały, jak zmniejszyć opuchliznę, zlikwidować cienie, naprężyć skórę i wyrównać jej koloryt. 

Tradycyjne metody zmniejszania worków pod oczami

Najpopularniejszym sposobem pozwalającym zmniejszyć widoczność worków pod oczami są okłady i kompresy zawierające naturalne składniki. Najpopularniejszym z nich jest chyba ogórek, stosowany w tym celu od stuleci. W ludowej medycynie wschodniej tę samą rolę pełniła zielona herbata. Obecnie coraz bardziej popularny jest aloes, znakomicie wpływający na kondycję skóry. 

Worki i cienie pod oczami skutecznie usuwa również delikatny masaż. Szczególnie polecane są masaże chłodzące – np. z użyciem kostek lodu. Oklepywanie okolic oczu opuszkami palców także pomaga zmniejszyć worki pod oczami. 

Co na worki pod oczami poleca współczesna kosmetologia?

Zarówno kosmetyczki jak i same użytkowniczki chwalą skuteczność kremów pod oczy. Na skórę pod oczami najlepiej stosować kremy nawilżające, ze składnikami aktywnymi, które odżywiają skórę i dobrze oddziałują na naczynia krwionośne, przeciwdziałając ich kruchości. Szczególnie pożądanymi składnikami tych kosmetyków są kwas hialuronowy i witamina C. Krem na worki pod oczami powinien być standardowym wyposażeniem każdej półeczki z kosmetykami. 

Co na worki pod oczami radzą lekarze? Jak zlikwidować worki pod oczami?

Oprócz leków, które pomagają usunąć nadmiar wody z organizmu, medycy starają się dojść do tego, o czym właściwie świadczą worki pod oczami. Dokładają starań, aby wyeliminować choroby, które mogą być ich przyczyną. Po ich wyleczeniu problem worków pod oczami staje się bardziej zjawiskiem estetycznym, niż medycznym, a z takimi kliniki urody radzą sobie doskonale za pomocą np. laseroterapii, mezoterapii czy technologii HIFU. 

Zatem co na worki pod oczami najlepiej się sprawdzi? Sposobów na worki pod oczami jest naprawdę wiele – o różnym stopniu skomplikowania i skuteczności. Jak w przypadku każdego problemu zdrowotnego najlepszą metodą jest jednak profilaktyka. Dbając o właściwy, zdrowy tryb życia przyczynimy się do tego, że walkę z workami pod oczami rozpoczniemy znacznie później, niż osoby, które nie przykładają do niego wagi. 

Klaudia (16)

Mistrzyni makijażu i najnowszych trendów w beauty. Klaudia ma niesamowitą zdolność do przekształcania każdego looku w dzieło sztuki. Jej pasją jest eksplorowanie nowych produktów i technik makijażowych, a jej recenzje są nie tylko szczere, ale też niezwykle pomocne. Klaudia jest zawsze na bieżąco z najnowszymi trendami i chętnie dzieli się swoją wiedzą, pomagając czytelnikom znaleźć ich idealny styl.