Pędzle, gąbki, gąbeczki to akcesoria, które są nieodłącznym elementem codziennego makijażu każdej kobiety. Jednak po użyciu zostają na nich resztki produktów użytych w trakcie malowania. Jak myć pędzle do makijażu, aby zachować całkowitą higienę oraz sprawić, że pędzle będą wyglądały jak nowe? Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym ich czyszczeniu po każdym użyciu i odpowiednim sposobie suszenia oraz przechowywania.

Higiena jest istotna, czyli regularne mycie pędzli do makijażu

Zachowanie odpowiedniego poziomu higieny w akcesoriach wykorzystywanych do makijażu, które mają styczność ze skóra twarzy jest kluczem do pięknej i zdrowej cery. Nieodpowiednie czyszczenie, czy pozostawienie wilgotnego pędzla nie pozwalając mu dokładnie wyschnąć powoduje doskonałe środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. Ważnym krokiem jest nakładanie makijażu wyłącznie czystymi i najlepiej zdezynfekowanymi akcesoriami. Brudny pędzel to wróg pięknej skóry mogący powodować nieprzyjemny wyprysk i różnego rodzaju niedoskonałości.

Przeczytaj jak myć pędzle z włosia syntetycznego

Jak myć pędzle do makijażu? Nie bez znaczenia jest włosie pędzla. Chociaż mówi się, że pędzle z włosiem naturalnym są bardziej wymagające i delikatne, to te syntetyczne, czy silikonowe również potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, aby ich nie uszkodzić. Należy obchodzić się z nimi delikatnie i z wyczuciem, aby zachować ich dłuższą żywotność.

Czyszczenie gąbek i gąbeczek – czym czyścić pędzle do makijażu?

Popularnym sposobem do czyszczenie niewielkich zabrudzeń jest użycie płynu micelarnego, tego samego, który jest używany do zmycia pierwszej warstwy makijażu. Zawarte w płynie micele skutecznie przyciągają do siebie wszelkie zanieczyszczenia, jednocześnie zamykając je wewnątrz swojej struktury. Później wystarczy dokładnie opłukać pędzelek pod bieżąca wodą i pozwolić mu wyschnąć. 

Kolejnym sposobem na pozbycie się zabrudzeń jest użycie płynu do mycia ciała lub żelu. Produkty są na tyle delikatne, że nie uszkodzą pędzli, jednak skutecznie wypłuczą pozostałości kosmetyków znajdujących się między włosiem. Równie dobrze sprawdzi się delikatny szampon, który tak samo jak płyn sprawdzi się przy regularnym czyszczeniu.

Jak wyczyścić zaschnięty korektor z pędzli i gąbek? Jak myć pędzle do makijażu?

Nie ma nic gorszego jak zaschnięty korektor, czy płynny zastygający podkład na pędzlu. Jak myć pędzle do makijażu? W takim przypadku należy pamiętać przede wszystkim o ciężko dostępnych zakamarkach, a także o miejscu przy skuwce. Dużo łatwiej usuwa się produkt sypki jak chociażby bronzer. W przypadku tych płynnych warto sięgnąć po profesjonalny płyn do czyszczenia pędzli. Pierwszym ważnym krokiem jest dokładne namoczenie pędzla pod bieżącą wodą, tak aby resztki kosmetyków dobrze namokły. Trzymając za trzonek pędzla włosiem w dół nanieść preparat do czyszczenia i dokładnie go wmasować i wypłukać. W razie potrzeby powtórzyć wszystkie kroki. Częstotliwość mycia pędzli należy dostosować do ilości wykonywanego makijażu. Jednak należy myć pędzle nie rzadziej niż kilka razy w miesiącu.

Niezależnie od wybranego preparatu i sposobu czyszczenia, nie można zapomnieć o dezynfekcji pędzli. Do tego najlepiej sprawdzi się tradycyjny płyn antybakteryjny, którym można spryskać włosie pędzla.

Akcesoria do mycia pędzli

Drogerie zarówno stacjonarne, jak i te online oferują różnorodne akcesoria, które mają usprawnić proces czyszczenia pędzli. Wiele kobiet skarży się, że jest to nielubiany proces, żmudny, który zajmuje zbyt wiele czasu. Jednak należy pamiętać, że należy wyczyścić pędzle, nie tylko po to aby nie mieszały się ze sobą kosmetyki, ale również a może przede wszystkim po to, aby zadbać o higienę ich i własnej skóry. W ostatnim czasie na popularności zyskały podkładki wyposażone w różnego rodzaju fakturę i wypustki, które w czasie pocierania pędzla w momencie jego czyszczenia, pozwala na dotarcie do każdego miejsca. 

Jak przechowywać pędzle, aby służyły jak najdłużej?

Aby akcesoria do makijażu wyglądały i służyły jak najdłużej, warto nie tylko o nie dbać regularnie je czyszcząc, ale i odpowiednio przechowując między kolejnym użyciami.

Nie bez znaczenia jest także dokładne ich wysuszenie, co zapobiegnie namnażaniu się drobnoustrojów. Po umyciu nadmiar wody należy odcisnąć w ręcznik. W niektórych przypadkach można skorzystać z delikatnego nadmuchu suszarki, aby przyspieszyć proces suszenia. Tak może być w przypadku pędzli z naturalnym włosiem, które znacznie trudniej dokładnie wysuszyć. Pamiętaj jednak, aby nie suszyć pędzli na kaloryferze, ponieważ ruch powietrza może wtłaczać w nie kurz i zanieczyszczenia. 

Dobrej jakości pędzle z delikatnego włosia przy odpowiedniej pielęgnacji domowym sposobem zachowają długą żywotność. Czyszczenie akcesoriów do makijażu powinno na stałe wpisać się w rytuał pielęgnacyjny. Dbałość o żywotność pędzli i codzienne ich mycie, jeśli są używane każdego dnia to dobra praktyka, która zaprocentuje w przyszłości.

Klaudia (16)

Mistrzyni makijażu i najnowszych trendów w beauty. Klaudia ma niesamowitą zdolność do przekształcania każdego looku w dzieło sztuki. Jej pasją jest eksplorowanie nowych produktów i technik makijażowych, a jej recenzje są nie tylko szczere, ale też niezwykle pomocne. Klaudia jest zawsze na bieżąco z najnowszymi trendami i chętnie dzieli się swoją wiedzą, pomagając czytelnikom znaleźć ich idealny styl.