Co na trądzik, aby szybko się go pozbyć? Pytanie to zadaje sobie ogromna grupa ludzi dotknięta tą chorobą. Sprawdź, jak sobie poradzić!

Trądzik to poważny problem, który dotyka przede wszystkim młodych ludzi, lecz potrafi dać o sobie znać także w wieku średnim. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób szuka informacji, co na trądzik będzie najlepsze. Jakie kremy, tabletki lub domowe metody sprawdzą się najlepiej i okażą się najskuteczniejsze?

Czym jest trądzik młodzieńczy?

Przeciętna apteka ma w swojej ofercie niejeden lek na trądzik, który będzie wspomagać i skutecznie oczyszczać skórę. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup odpowiednich leków, które poprawią wygląd skóry i pomogą pozbyć się trądziku, powinniśmy najpierw dowiedzieć się, co jest powodem powstawania takich zmian skórnych. Dopiero wtedy poznamy odpowiedź, co na trądzik sprawdzi się najlepiej.
Trądzik to choroba skóry, która pojawia się w okresie dojrzewania. Odpowiedzialny jest za to wulkan hormonalny, który buzuje w młodym organizmie. Hormony wywołują nadmierną pracę gruczołów łojowych, które zaczynają intensywnie produkować łój i sebum. Jeśli skóra nie będzie się samodzielnie oczyszczać w dostatecznie krótkim czasie, pojawi się charakterystyczny zaskórnik, z którego powstanie krosta, czyli popularny pryszcz. Nieleczona krostka w przypadku nasilenia choroby może nawet zniszczyć skórę, czego efektem będzie blizna.

Trądzik pospolity – najczęstsze przyczyny

Wiedzieć trzeba, że stan zapalny skóry, który jest podłożem do powstawania zmian trądzikowych, nie występuje jedynie w wyniku zmian hormonalnych zachodzących u młodych ludzi. Bardzo często obserwuje się objawy trądziku także u osób w średnim wieku. Jest to efektem posiadania cery trądzikowej. Wiedzieć trzeba, że trądzik często spowodowany jest przez czynniki zewnętrzne. Jeśli chcemy wiedzieć, co na trądzik powinno się zastosować, musimy poznać powody powstawania takich zmian skórnych.
Każdy dermatolog przyzna, że stan skóry w dużej mierze zależny jest np. od diety. Ponadto trądzik pojawiać się może w wyniku nadmiernego stresu, zbyt małej ilości snu, a także zaburzenia regeneracji skóry wywołanego np. przyjmowaniem leków lub nadmiernego wystawienia jej na działanie światła słonecznego. Bardzo często obserwuje się pojawianie się zmian na skórze, które wywołują zaburzenia hormonalne dotykające osoby dorosłe.

Czy warto stosować maść i tabletki na trądzik bez recepty?

Jeśli masz trądzik, zapewne zastanawiasz się, co na trądzik ci pomoże i czy są jakieś dostępne bez recepty leki i preparaty na trądzik, które możesz bezpiecznie zastosować. Jak się okazuje, leki na trądzik bez recepty zalecane są bardzo często jako pierwsza forma walki z tą nieprzyjemną przypadłością. W pierwszej kolejności poleca się preparaty stosowane miejscowo, które zawierać będą w swoim składzie kwas azelainowy, kwas salicylowy, a także nadtlenek benzoilu. Substancje te powszechnie zawierają popularne kosmetyki na trądzik. Ich działanie przeciwtrądzikowe sprowadza się do tego, aby skórę oczyszczać, złuszczać, a także ją regenerować. Może to być zwykła maść na pryszcze, która będzie wspomagać oczyszczanie porów. Bardzo często lekarze zalecają, aby dodatkowo stosować suplementy na trądzik, które dostarczać będą do skóry bardzo potrzebne substancje, takie jak np. cynk, który wspomaga ją w regeneracji. Dodatkowo dobrym pomysłem będzie specjalna maść na blizny po trądziku. Często takie działanie ma popularna maść cynkowa na trądzik.

Kupujemy preparaty do pielęgnacji skóry trądzikowej – co na trądzik?

Wiedzieć trzeba, że zwykłe żele, ale także nawet najlepsza maść na trądzik zazwyczaj nie daje sobie rady, gdy choroba jest na zaawansowanym poziomie. Krem na trądzik zalecany jest w sytuacji, gdy obserwuje się u siebie pierwsze oznaki choroby i pojawia się zwykły trądzik różowaty. Co na trądzik, gdy choroba jest zaawansowana? W przypadku zaognienia się choroby koniecznie trzeba zastosować antybiotyk na trądzik. Czym charakteryzują się skuteczne leki na trądzik i jakie powinny zawierać składniki? W takiej sytuacji stosuje się leki, które mają działanie przeciwzapalne, ale także przeciwbakteryjne. Najczęściej jest to środek doustny, ale często spotyka się także maść na wypryski, w składzie której jest erytromycyna. Hamuje wydzielanie sebum, a przede wszystkim oczyszcza skórę.

Skuteczne leczenie trądziku – domowe sposoby na trądzik młodzieńczy

Wiemy już, że leki na trądzik powinny zawierać określone substancje, aby mogły skutecznie powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby. Powstaje jednak pytanie, czy zwykła maść na trądzik bez recepty może być zastąpiona domowymi środkami? Co na trądzik z domowych produktów?
Wiedzieć trzeba, że przeciętna kuchnia skrywa w sobie naprawdę skuteczne środki mogące pomóc w walce z trądzikiem. Szukać należy produktów, które mają działanie oczyszczające skórę, a także wspomagające jej regenerację. Wspomnieć tu należy np. o płatkach owsianych, kurkumie, miodzie, a także cynamonie i soku z cytryny. Stosując je miejscowo na skórze, można osiągnąć naprawdę bardzo interesujące efekty.

Pojawiający się najczęściej na twarzy trądzik to olbrzymi problem, który negatywnie może wpływać na estetykę twarzy, ale także na pewność siebie i poczucie własnej wartości. Na szczęście współczesna apteka internetowa, ale także domowa kuchnia kryją w sobie wiele naprawdę skutecznych środków, które pozwolą bardzo szybko oczyścić skórę ze zmian trądzikowych.

Martyna (14)

Nasza ekspertka od naturalnej pielęgnacji i zrównoważonego życia. Martyna wierzy, że piękno zaczyna się od środka i promuje podejście holistyczne do urody. Z zamiłowaniem testuje organiczne kosmetyki i dzieli się swoimi odkryciami na e-kosmetycznym. Jej artykuły są pełne praktycznych porad, jak żyć bardziej ekologicznie, nie rezygnując przy tym z luksusu dobrego samopoczucia.