Zmarszczki mogą pojawić się już około 30. roku życia. Choć niewielkie mogą wyglądać nawet uroczo, to jednak dla większości są dużą udręką. Sprawdź, co na zmarszczki stosować, by wyglądać pięknie i młodo.

Proces starzenia się skóry następuje u każdej osoby indywidualnie, ale niestety nie można tego powstrzymać, choć oczywiście są zabiegi i kosmetyki, które wygładzają zmarszczki i poprawiają elastyczność skóry. Dodatkowo redukcja stresu i odpowiednia dieta mogą też pozytywnie wpłynąć na wygląd. Co na zmarszczki stosować, gdy już je zauważysz na swojej twarzy? 

Jak powstają zmarszczki?

Pierwsze zmarszczki mogą powstawać dość wcześnie, a wiele zależy od trybu życia, a także genetyki. Jedne osoby mają większą tendencję do szybszego starzenia się, a inne wyglądają młodo przez długie lata. Są jednak przyczyny, które powodują, że skóra wiotczeje i pojawiają się pierwsze bruzdy. Wśród nich można wymienić utratę kolagenu i elastyny, ale też mniejszą aktywność gruczołów łojowych. Zmarszczki powstają też w wyniku przesuszenia skóry czy mniejszej ilości lipidów w skórze. Z wiekiem skóra staje się coraz bardziej sucha oraz cieńsza, co oczywiście też jest przyczyną powstawania zmarszczek. Dodatkowo zbyt wiele stresów, nadmierne opalanie i ekspozycja na promieniowanie UV, a także nieprawidłowa dieta mogą znacznie przyczynić się do utraty elastyczności, a tym samym wpłynąć na jędrność skóry. 

Jakie są rodzaje zmarszczek?

Ważne, by wiedzieć, jakie są rodzaje zmarszczek, bo od tego zależy w dużej mierze, co na zmarszczki stosować. Pierwszy podział zmarszczek obejmuje zmarszczki płytkie i głębokie. Ten pierwszy rodzaj dotyczy najczęściej kurzych łapek pojawiających się wokół oczu. Jeśli zaś chodzi o przyczyny powstawania zmarszczek, to dzieli się je na mimiczne, grawitacyjne, związane ze starzeniem hormonalnym oraz powstałe w wyniku nadmiernego opalania. Zmarszczki mimiczne pojawiają się dość wcześnie, a ich przyczyną jest uszkodzenie włókien kolagenowych w wyniku mimiki twarzy. Zmarszczki grawitacyjne pojawiają się wówczas, gdy skóra wiotczeje wraz z wiekiem. Trzecią kategorią są zmarszczki hormonalne, których przyczyną jest przede wszystkim menopauza i zmiany w organizmie, które w tym czasie zachodzą. Ostatniego rodzaju nie trzeba tłumaczyć, bo każdy zapewne wie, że nadmierne promieniowanie słoneczne negatywnie wpływa na wygląd skóry. 

Jak pozbyć się zmarszczek? Co na zmarszczki stosować?

Jest wiele sposób na pozbycie się zmarszczek, ale na początek warto zacząć od prawidłowej pielęgnacji skóry już od najmłodszych lat. Warto zatem nie opalać się nadmiernie, unikać silnego stresu, dobrze się odżywiać i stosować kosmetyki zawierające kwas hialuronowy. By zlikwidować zmarszczki, można oczywiście udać się także do gabinetu medycyny estetycznej, w którym można laserowo spłycić bruzdy, a także pozbyć się przebarwień. Jeśli Twoja skóra nie wygląda promiennie i pojawiły się już głębsze zmarszczki, a nie chcesz stosować zabiegów medycyny estetycznej, to kup dobry krem przeciwzmarszczkowy dopasowany do wieku i kondycji skóry. Dobre kremy pomagają w redukcji zmarszczek, a efekty są widoczne już po kilku dniach stosowania. Sięgnij też po produkty, które zawierają składniki oddziałujące na produkcję kolagenu i elastyny. Twoja skóra stanie się jędrniejsza i elastyczna. 

Czy domowe sposoby na zmarszczki są skuteczne?

Co na zmarszczki stosować, by zmniejszyć ich widoczność? Możesz zacząć od skutecznej pielęgnacji skóry w domu. Na początek stosuj kosmetyki z kwasem hialuronowym, który likwiduje nie tylko płytkie, ale i głębokie bruzdy na skórze. Dobre efekty osiągniesz, wykonując masaż twarzy. Możesz robić to samodzielnie lub udać się do specjalisty. Dodatkowo będziesz mogła się odprężyć i zapomnieć o wszystkich problemach. Stosuj maseczki zawierające witaminę E i kwasy AHA. Bardzo dobre rezultaty osiągniesz, używając kosmetyków z masłem Shea, kofeiną i zieloną herbatą. Z pewnością dzięki takim zabiegom pozbędziesz się kurzych łapek i zmarszczek wokół ust, ale też i spłycisz głębokie zmarszczki na czole czy pod oczami. 

Jak wygładzić zmarszczki?

Wiesz już, co na zmarszczki stosować i wcale nie musisz wydawać na to dużych pieniędzy. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja, unikanie promieniowania słonecznego, ale też i wprowadzenie do diety świeżych warzyw i owoców oraz regularne ćwiczenia. Zadbaj też o mięśnie twarzy, które możesz ćwiczyć samodzielnie przed lustrem. Korzystaj z zabiegów kosmetycznych i domowych sposobów, dzięki którym Twoja skóra stanie się elastyczna i promienna. 

Klaudia (16)

Mistrzyni makijażu i najnowszych trendów w beauty. Klaudia ma niesamowitą zdolność do przekształcania każdego looku w dzieło sztuki. Jej pasją jest eksplorowanie nowych produktów i technik makijażowych, a jej recenzje są nie tylko szczere, ale też niezwykle pomocne. Klaudia jest zawsze na bieżąco z najnowszymi trendami i chętnie dzieli się swoją wiedzą, pomagając czytelnikom znaleźć ich idealny styl.