Piękna i zdrowa skóra to efekt odpowiednio dobranej pielęgnacji. Tu istotne znaczenie ma nie tylko dobór kosmetyków, ale również przestrzeganie kolejności przeprowadzania kolejnych etapów pielęgnacji. Jak dbać o skórę? Co nałożyć najpierw serum czy krem? Czy oba produkty powinny być z filtrem SPF? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu. 

Jak stosować serum? Kolejność nakładania kosmetyków

Serum czy krem – co wybrać? Tak naprawdę oba kosmetyki to idealny element pielęgnacji zarówno porannej jak i tej wieczornej. Oba produkty są skórze potrzebne, a skutecznie zadziałają tylko wtedy, gdy zostaną zaaplikowane w odpowiedniej kolejności. Dzięki zachowaniu chronologii w pielęgnacji drogocenne składniki z kosmetyków będą działały efektywniej, a przy tym nie obciążą zbytnio cery. Warto również pamiętać o tym, że krem zatrzymuje substancje czynne, a tym samym wzmacnia działanie serum. Pielęgnacja może obejmować wiele typów serum – w zależności od potrzeb skóry. Nie musi się ograniczać jedynie do zastosowania jednego, konkretnego typu kosmetyku.

Chronologia pielęgnacji twarzy

Odpowiednia kolejność nakładania kosmetyków jest bardzo ważna – rano powinno to wyglądać w sposób następujący:

  • oczyszczanie,
  • tonizacja,
  • serum (jeżeli stosujemy kilka, w pierwszej kolejności należy użyć tego o lżejszej konsystencji),
  • krem pod oczy,
  • krem do twarzy.

Ostatnim etapem porannej pielęgnacji jest aplikacja kremu z filtrem SPF. Należy również pamiętać o tym, że pomiędzy poszczególnymi etapami nakładania kosmetyków należy zachować odstępy czasowe, aby produkty zdążyły się odpowiednio wchłonąć.

Pielęgnacja twarzy jest bardzo ważna, dlatego należy poświęcić jej odpowiednią ilość czasu. Istotne znaczenie ma nie tylko dobór kosmetyków (w pielęgnacji świetnie się sprawdzają między innymi produkty zwierające kwas hialuronowy i retinol, warto rozważyć również zastosowanie produktów w których wiodącym składnikiem jest witamina C).

A jaka jest kolejność nakładania kosmetyków na twarz wieczorem? Zanim jakiekolwiek produkty zostaną zastosowanie, koniecznie należy wykonać prawidłowy demakijaż. Należy się przy tym skoncentrować i bardzo dokładnie oczyścić twarz, aby naskórek był dobrze przygotowany do przyjmowania kolejnych produktów. 

Wieczorną pielęgnację powinno rozpocząć dokładne mycie twarzy (najlepiej dwuetapowe), następnie należy przeprowadzić:

  • tonizację (można zastosować tonik lub hydrolat, w zależności od preferencji i potrzeb skóry),
  • aplikację serum (najpierw to o lżejszej konsystencji, następnie to o konsystencji cięższej),
  • aplikację kremu pod oczy,
  • aplikację kremu do twarzy.

Cały proces pielęgnacyjny nie zajmuje wbrew pozorom dużo czasu – za to jest bardzo ważny. Istotna jest nie tylko kolejność, ale i odpowiednie dopasowanie używanych kosmetyków względem siebie. Szczególnie dotyczy to kremu i serum – ten pierwszy kosmetyk po właściwym dopasowaniu będzie wzmacniał działanie serum.

Jak dopasować krem do serum?

Skoro wiadomo już, w jakiej kolejności aplikować poszczególne kosmetyki (wykonując codzienną pielęgnacje szybko pojawia się rutyna) warto też wiedzieć, jak wybrać odpowiednie serum i krem, aby oba produkty wzajemnie się uzupełniały.

Zarówno krem i serum należy zawsze nakładać na stonizowaną skórę. Oba produkty powinny być dobrane do potrzeb naszej skóry – to absolutnie niezbędne do tego, by kosmetyki działały w sposób prawidłowy. Dobrym rozwiązaniem jest dobór obu produktów ukierunkowanych na podobne działanie, choć nie jest to skuteczne. Najważniejsze jest to, by przy stosowaniu serum sięgać po kremy okluzyjne, tworzące na twarzy ochronną powłokę, co będzie zabezpieczało skórę przed szybkim odparowywaniem serum.

Nie ma znaczenie jaki typ skóry mamy – każdą trzeba odpowiednio nawilżyć. Dlatego w codziennej pielęgnacji niezbędne będą produkty zawierające składniki aktywne o właściwościach nawilżających.

Najpierw serum czy krem – sekret udanej pielęgnacji

Wiedząc, w jakiej kolejności nakładać kosmetyki do pielęgnacji można wyrobić sobie codzienną rutynę dbania o skórę zarówno rano jak i wieczorem. Dobre kosmetyki i ich odpowiednia aplikacja to sekret do zachowania pięknej i zdrowej cery, na której przez długi czas nie zagości niechciana zmarszczka. Dodatkowo wszystkie etapy pielęgnacji twarzy należy przeprowadzać produktami uwzględniającymi typ cery i jej specyficzne potrzeby.

Martyna (14)

Nasza ekspertka od naturalnej pielęgnacji i zrównoważonego życia. Martyna wierzy, że piękno zaczyna się od środka i promuje podejście holistyczne do urody. Z zamiłowaniem testuje organiczne kosmetyki i dzieli się swoimi odkryciami na e-kosmetycznym. Jej artykuły są pełne praktycznych porad, jak żyć bardziej ekologicznie, nie rezygnując przy tym z luksusu dobrego samopoczucia.